 |
 |
|
 |
 |
Velkommen på vores hjemmeside
Kennel Charletan
Kennel Charletan
Velkommen på Kennel Charletan's hjemmeside
Kennel Charletan
Jagtbrugshunde gennem 40
år
Målrettet opdræt, af fysisk og mentalt sunde, racetypiske Gammel Dansk Hønsehunde og
ruhårede jagt gravhunde
.
Vi avler på de bedste jagt-blodlinier I de, knap 40 år, vi har avlet ruhårede gravhunde, har vi arbejdet på den samme tævelinie hele vejen. Vi har så tilført nyt blod, ved hele tiden at parre med hanhunde af stærkeste jagtlinier.
I 2004 fik vi det første kuld gammel dansk hvalpe. Også her, har vi siden brugt samme filosofi, nemlig at avle på samme tævelinie og så tilføre nyt blod fra hanner af andre stærke linier. Alt i alt, er det igennem tiden, blevet til mere en 30 Brugs- og udstillingschampionater fra vort opdræt.
Avlstjenste Vore højtpræmierede hanhunde står til disposition for egnede tæver. Vi henviser gerne, til andre hanhunde af vore linier
Alle vore hunde bliver trænet til - og brugt på praktisk jagt, ligesom de alle er gode og omgængelige familiehunde
Vi er medlem af Dansk Kennel Klub Klubben for gamle danske hønsehunde Deutsche Teckelclub
Kontakt os
længere ned på siden her, vises nogle af de højdepunkter vi har deltaget i, igennem tiden
Udstillingsweekend i Herning
Vi har deltaget på DKK's Dansk Vinder udstilling og DKK's Nordisk vinder udstilling den første weekend i november.
Det blev en helt fantastisk weekend med super resultater. Begge dage blev Charletan's Diktat bedste han og Charletan's Etna blev begge dage, bedste tæve. Dermed kan begge nu smykke sig med titlen Dansk Vinder 2012 og Nordisk vinder 2012. Diktat er for andet år i træk DKK racevinder.
International gravprøve i Slovakiet
Vi har deltaget på den Internationale gravprøve i Myjava i Slovakiet. Det var en lang tur på ialt 2800 km, men bestemt det hele værd.
Det har været en fantastisk oplevelse, at deltage på en prøve af den art. En del af de hanhunde vi igennem tiden har brugt i vores avl, er præmierede på disse prøver og vi har længe, gerne villet ned og overvære en sådan prøve.
Det fik vi så muligheden for nu, og det blev til en rigtig god prøve for os. Vi startede 3 hunde, der alle, på trods af, de ikke havde trænet dernede, blev flot præmieret. Charletan’s Duncan fik begge dage, 1. præmie begge dage- Det samme gjorde Intense-Kakao v d Bismarck-Eiche, som også sluttede turen af med maximum point, for et rigtig flot og effektivt gravarbejde.
Prøven forløb over to dage, hvor alle hunde blev prøvet begge dage. Der var 92 startende gravhunde, fra flere forskellige lande i Europa.
Vi vil længe nyde, at vi har været med og endnu engang har fået bekræftet, at vi har hunde i vores kennel, der kan være med, når Europas bedste jagtgravhunde samles.
Worlddogshow 2011 i Paris
Vi har været i Paris, hvor vi har deltaget i den nationale udstilling og i Worlddogshow 2011. En oplevelse med gode resultater for vores kennel.
Over 36000 hunde var tilmeldt de fire dage hvor udstillingerne forløb. Det var så stort! Fra vores kennel deltog Multichampion Charletan's Diktat, der blev WW 2011 og samtidig opfyldte han betingelserne for FCI Centerany Championat og INTCH(U). Multichampion Charletan's Callina fra Norge deltog og hun blev også WW 2012, ligesom hun opfyldte betingelserne for det franske championat.
DtJCh-VDH Charletan's Etna blev WJW 2011
Se mere om vores tur i fotoalbum "Worlddogshow 2011"
Dobbeltudstilling i Dortmund den 7. og 8. maj 2011
Hjemme igen, efter deltagelse på FCI Jahrhundersiegerudstilling 2011 / FCI Centenary Winner dogshow og VDH-Europasieger 2011.
Her det VDH-ES 2010, KBHV 2010, DKV 2010, FCI Jahrhundertsieger 2011, VDH-ES 2011, Markp Charletan's Diktat, og FCI JahrhundertJugendsieger 2011, VDH-EuropaJugendsieger 2011 Charletan's Etna.
Med på udstillingen var også FCI Jahrhundertsieger 2011, VDH-ES 2011, Charletan's Cille, som til daglig bor i Tyskland.
Markprøve i Grenå (Danmarks Jægerforbund)
Endnu en god prøvedag for Charletan'erne. På Danmarks Jægerforbunds Markprøve i Grenå den 19. marts 2011, opnåede Charletan's Charlie og Charletan's Diktat, begge 1. præmie i Åben klasse.
Apporteringsprøve
En god dag for Charletan'erne. Dansk Pointerklubs anerkendte apporteringsprøve, august 2010. Charletan's Charlie bestod med 30 point og var prøvens bedste hund. Charletan's Diktat bestod med 29 point og Charletan's Diana ( Freja) bestod med 27 point
BIR & BIM Rask Mølle 2009
7. februar 2009 deltog vil på Klub 5 udstillingen i Rask Mølle. Charletan's Charlie fik Exc 1 og blev Bedste han og Charletan's Biska
fik Exc 1 og blev bedst tæve. I konkurrencen om hvem der blev bedst i racen - BIR løb Charlie af med sejren og Biska blev så bedst i modsat køn - BIM
Internationale udstilling i Neumünster 2008
Thorkilsen's Blitz deltog, den 1. juni 2008 på den internationale udstilling i Neumünster. Her blev hun V1, VDH-CAC, Bedste tæve, BOB og BIG 3
WUT Verdensvinderudstilling i Spanien
Vibbe fra Kennel Markvangen og Jenny har været på WUT Verdensvinderudstilling i Valladolid i Spanien.
Der var tre hunde med fra vores kennel. Alle tre blev placeret i deres klasser.
Charletan's Britney Exc 1, Charletan's Rose-Mary Exc 4 og Charletan's Yuppie Exc 2
|
|
 |
|
|
|